داستان

چرا داستان؟

داستان اهمیت ویژه‌ای نزد موجودات زنده و غیر زنده کرۀ زمین دارد. هر موجودی که ما میبینیم از یک ورق کاغذ تا خروس و یک انسان شریف، همگی دارای داستان‌های منحصر به فرد خود هستند. هرچیزی در این کرۀ خاکی داستانی دارد از ابتدا تا به امروز. آیا موجودی را می‌شناسید که داستانی نداشته باشد؟

زندگی خودتان چطور؟

حالا اینکه ما دربارۀ زندگی موجودات مختلف بدانیم چه تاثیری دارد؟ مثلا دانستن یا ندانستن از زندگی یک کرم کوچک خاکی که در خاک به خودش می‌پیچد چه سودی دارد؟

به این سوال با دقت فکر کنید و برای آن پاسخ مناسبی نزد خود بیابید.

زندگی هر موجودی بر روی کرۀ خاکی می‌تواند الهام بخش باشد و زمینه ساز تحولات عمیق شود. همین ویروسی که اخیرا خفتمان را چسبیده مگر زندگی ندارد؟ مگر غیر از این است که با شناخت او می‌توانیم بر علیه‌ش قیام کنیم؟ 

پشت هر حادثه و رویدادی هم یک داستان وجود دارد. باید عمیق‌تر نگاه کنید تا به آن پی ببرید. گاه این زندگی فرم خیلی ساده دارد و گاه باید با چیزی مخلوط شود تا جذابیت چند برابری پیدا کند.

همۀ ما دربارۀ کشف جاذبۀ زمین شنیده‌ایم. همین یک مثال کافی است تا به اهمیت داستان پی ببریم.

باید دید خودمان را نسبت به داستان تغییر دهیم، یک مورد از کاربردهای بی نهایت آن که همه از آن آگاهیم، کمک به خوابیدن کودکان است و باقی آن جهانی است بزرگ که هنوز قسمت‌های بکر و کشف نشده دارد.

در این تارنما هدف ما سخن گفتن از داستان است. خواندن و نوشتن آن. همچنین کشف این جهان نامحدود. در ضمن اگر علاقه‌مند به نوشتن هستید و کمی هم خلاقیت در وجودتان است (در وجود همه این مورد یافت می‌شود) اصلا معطل نکنید، دربارۀ زندگی موجودات کرۀ زمین بیشتر بخوانید یا خودتان دست به کار شوید و زندگی آن‌ها را شرح دهید. قدرتی داریم به نام قوۀ تخیل که کاملا در مسیر نوشتن کاربرد دارد. داستان زندگی میز تحریر خود را بنویسید. از کجا آمده؟ جنس آن از چه نوع چوبی است و اصلا چگونه امروز نزد شما قرار دارد؟ سپس با قوۀ تخیل به آن شکل دهید. مثلا میز تحریر شما بال داشته و آمده. به همین راحتی شما یک نویسندۀ داستانی معمولی شده‌اید و حالا باید تمرکز کنید و قدم به قدم پیشرفت کنید تا یک نویسندۀ داستانی حرفه‌ای شوید.

 

این صفحه به روز رسانی خواهد شد…

فهرست